Stalowa a złota stalówka – czym się różnią?

Stalowa a złota stalówka – czym się różnią?

Wieczne pióro ze złotą stalówką Waterman prezentuje się wyjątkowo okazale. Czy jednak stalówka ze złota jest absolutnie niezbędna, aby mieć najlepsze doświadczenia w pisaniu piórem? Na to pytanie nie ma niestety jednej, prostej odpowiedzi i istnieje kilka ważnych czynników do rozważenia. Poznanie historycznego tła piór wiecznych pomoże w rozwianiu pewnych wątpliwości i zrozumieniu, dlaczego Waterman ma w swojej ofercie stalówki zarówno ze złota, jak i ze stali.

Od drewna po metale

Pióro wieczne stanowiło udoskonalenie średniowiecznego pióra zanurzonego, gdyż zawierało wewnętrzny zbiornik z atramentem, w wyniku czego znacznie poprawił się komfort i szybkość pisania. Ze względu na to, że wczesne tusze miały właściwości korozyjne, stalówki stalowe zostały przyjęte jako standard zamiast ich złotych odpowiedników. Dodatkowo te drugie były z natury zbyt miękkie, więc używanie ich wymagało niemałej wprawy. Sytuacja zmieniła się, gdy złote stalówki zostały zakończone irydem, a firmy zaczęły produkować mniej inwazyjne atramenty, co poprawiło żywotność luksusowych piór. W miarę rozwoju tych zjawisk cena piór wiecznych stała się bardziej przystępna, co zachęciło ludzi do ich posiadania i pobudziło wzrost umiejętności czytania i pisania.

Dlaczego akurat złoto?

Istnieją trzy główne powody, dla których można by wybrać stalówkę ze złota. Zalicza się do nich:

Elastyczność

Powszechnie uważa się, że złote stalówki w piórach Waterman umożliwiają uzyskanie specyficznego stylu pisma, gdyż mają większy stopień różnorodności linii. Złota stalówka również dostosuje się do konkretnych ruchów, ponieważ z czasem mięknie. Ten powód jest uważany za najważniejszy dla większości użytkowników piór wiecznych, którzy wybierają złote stalówki.

Wygląd

Wieczne pióro ze złotą stalówką Waterman powoduje, że użytkownik od razu myśli o bezkompromisowym kunszcie. Nie da się ukryć, że często kupuje się takie gadżety z powodu ich  niezrównanej estetyki, która zapewnia, że ​​złote pióro wieczne jest czymś więcej niż tylko przyborem do pisania.

Unikatowość

Osób, które posiadają luksusowe pióra, w tym od firmy Waterman, jest nieporównywalnie mniej niż tych, które codziennie sięgają po najprostsze długopisy. A w tej małej grupie można się jeszcze wyróżnić tym, że ma się pióro ze złotą stalówką. To jest naprawdę rzadki widok, więc można być pewnym, że nikt koło takiego akcesorium nie przejdzie obojętnie.

To jednak stal jest gorsza?

Można by pokusić się o stwierdzenie, że stanowisko to zostało napisane z dużym uprzedzeniem na korzyść złotych stalówek. Jest jednak wręcz przeciwnie. Wiele nowoczesnych stalowych stalówek oferuje bardzo płynne pisanie, które nawet rywalizuje ze swoimi złotymi odpowiednikami. Kluczową kwestią przy pisaniu piórem wiecznym Waterman jest to, jak wiele przyjemności czerpie się podczas tego doświadczenia. Korozji nie można już dłużej uważać za argument, który decydowałby o wyborze stalówki, ponieważ technologia dokonała tu spektakularnych skoków w stopach stali i produkcji atramentów.

Trzeba być jednak ostrożnym zakładając, że wszystkie stalówki ze stali nierdzewnej będą wysokiej jakości, gdyż niestety tak nie jest. Pióra Waterman i innych czołowych producentów zawsze będą dostarczały najlepsze produkty, ale w przypadku tanich przyborów lepiej upewnić się, czy stalówka rzeczywiście jest wykonana z dobrych materiałów.