Pisanie piórem ma pozytywny wpływ na zdrowie?

Pisanie piórem ma pozytywny wpływ na zdrowie?

Zewsząd można spotkać się z informacjami, że dzisiejszy świat i przyspieszony tryb życia powodują, że ludzie cały czas narażeni są na ogromny stres. Nikt nie ma chwili na to, by go rozładować, więc drastycznie wzrasta liczba chorób cywilizacyjnych, w tym poważnych zaburzeń psychicznych nasilanych przez lęki. Czy pisanie piórem może w jakikolwiek sposób pomóc? Okazuje się, że tak!

Pisanie piórem a korzyści zdrowotne

W swojej książce „Terapia poprzez pisanie” James Pennebaker zauważył, że pisanie może mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Wg niego efekty codziennego poświęcania kilku chwil na pisanie mogą obejmować:

  • zmniejszenie odczuwalnego niepokoju i lęków,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • poprawienie funkcjonowania układu odpornościowego,
  • wzrost samoświadomości i samoakceptacji,
  • budowanie poczucia własnej wartości.

Wszystkie z powyższych korzyści mają ogromne znaczenie na poprawienie stanu zdrowia, jednak dlaczego coś tak prozaicznego, jak pisanie piórem, mogłoby mieć ogromny wpływ na psychikę?

Pisanie piórem pozwala się zrelaksować

Większość piór wiecznych Waterman jest gruba i ma ładne, wygodne części chwytne, co powoduje, że samo ich trzymanie jest zupełnie innym doświadczeniem. Dodatkowo wymagają one minimalnej lub zerowej presji, aby utworzyć pełną, nasyconą linię. Pióra kulkowe i długopisy potrzebują nacisku, aby mogły wygenerować taki sam efekt. Dla większości użytkowników oznacza to mniejsze zmęczenie dłoni, co przekłada się na łatwiejsze pisanie w poprawny sposób, czyli za pomocą ruchu ramienia, a nie nadgarstka i palców. Dla artystów oznacza to spójność w liniach ciągłych.

Piórami Waterman można więc pisać „bez końca”, a przelewanie myśli na papier nie będzie przerywane przez ból dłoni. Ważny jest też fakt, że właściwości zapisu będą zawsze takie same, ponieważ pióro może przetrwać dziesiątki lat – nie jest konieczne sięganie po inne przybory. Pióro Waterman można samodzielnie konserwować, naprawiać i dostosowywać.

Przerwa od problemów

Osoby, które posiadają w swoim arsenale chociaż jedno wieczne pióro, zazwyczaj bardzo chcą z niego korzystać. Kupują więc notatniki wyższej jakości i starają się dokumentować otaczającą ich rzeczywistość. A to z punktu widzenia zdrowia psychicznego jest niezwykle ważne – pomaga oczyścić się z negatywnych uczuć, pozwala spojrzeć na problemy z dalszej perspektywy, daje czas na ich przemyślenie i opracowanie rozwiązania. Pióro Waterman może być więc bardzo ważnym pierwszym krokiem w drodze do zadbania o swoją kondycję emocjonalną.

Jak zacząć?

Jeśli ktoś nigdy nie miał w dłoni pióra ani nie prowadził dziennika, to taki sposób odstresowania może wydawać mu się dziwaczny. Jednak prawda jest taka, że wcale nie trzeba dużo, by zacząć cieszyć się pozytywnym wpływem pisania na zdrowie. Najważniejszy jest dobór odpowiednich narzędzi i tu warto postawić na niezawodne pióra Waterman i notatniki z grubymi kartkami. Następnie wystarczy zacząć pisać. Początkowo mogą to być pojedyncze słowa, następnie sentencje, a później opisanie konkretnego zdarzenia. To wystarczy, by wyrobić sobie nawyk przelewania myśli na papier każdego dnia.