Jak wybrać idealne pióro?

Jak wybrać idealne pióro?

Przez ponad pół wieku, od czasu stworzenia przez Lewisa Watermana nowoczesnego pióra w 1884 roku, były one używane przez wszystkich do pisania – zarówno list zakupów, jak i historycznych traktatów. Nawet w czasach długopisów i edytorów tekstu, wieczne pióra zachowują niezaprzeczalny urok. Przed ich zakupem należy jednak wziąć pod uwagę parę kwestii, by były one idealnie dopasowane do swojego właściciela.

Typ stalówki

Pierwszą rzeczą do rozważenia przy wyborze wiecznego pióra jest stalówka – metalowa końcówka pióra. Bardziej niż jakakolwiek inna część, stalówka określa sposób zapisu pióra wiecznego.

Rozmiar końcówki

Rozmiar końcówki stalówki określa jej szerokość. W piórach Waterman są one oceniane od najwęższej, jako ekstra cienka, cienka, średnia lub szeroka. Osoby z drobniejszym charakterem pisma powinny wybrać cienką lub ekstra cienką końcówkę, a ci, którzy stawiają większe litery, mogą preferować średnią lub szeroką stalówkę.

Kształt końcówki

Końcówki stalówek mogą mieć kształt okrągły lub skośny. Większość jest okrągła, co oznacza, że ​​tworzą one tę samą szerokość linii w dowolnym kierunku – podobnie jak ma to miejsce w przypadku zwykłego długopisu. Ścięte stalówki będą kreowały różne szerokości linii w zależności od kierunku prowadzenia pióra. Najczęściej spotykanym typem kształtowanej stalówki jest kursywa, dzięki której można uzyskać szerokie pionowe kreski i cienkie poziome pociągnięcia. Jeśli dopiero zaczyna się swoją przygodę z piórami wiecznymi, zaleca się wybieranie stalówki z okrągłą końcówką.

System napełniania tuszu

Pióra wieczne używają atramentu, ale nie wszystkie z nich posiadają systemy, które działają w ten sam sposób. Wpływają one w dużej mierze na komfort użytkowania i takie kwestie jak:

  • wygoda, 
  • pojemność zbiornika, 
  • wybór kolorów atramentu,
  • łatwość czyszczenia,
  • sposób uzupełnienia.

Wkład

Większość piór wiecznych używa wkładów atramentowych, które są proste i wygodne w użyciu, ale także ograniczają wybór kolorów. Niektóre pióra wieczne stosują standardowe modele nabojów, które są zamienne między markami, podczas gdy inne są kompatybilne tylko z kasetami w obrębie jednej firmy.

Konwerter

Istnieją również wkłady, które są kompatybilne z konwerterami i umożliwiają korzystanie z pióra w prawie nieograniczonym zakresie kolorów butelkowanych tuszów. Główną wadą konwerterów jest to, że zwykle zawierają one tylko połowę atramentu w postaci wkładu.

Wbudowany system napełniania

Inne pióra wieczne korzystają z wbudowanych systemów napełniania, takich jak tłok lub mechanizm próżniowy. Te pióra mogą być napełniane prosto z butelki i zwykle mają znacznie większą pojemność atramentu niż wkład lub konwerter. Z drugiej strony nie można w nich używać nabojów, więc zawsze trzeba mieć przy sobie butelkę z atramentem, co bywa dość niewygodne szczególnie w czasie podróży.

Kroplomierz

W niektórych modelach lufa samego pióra wiecznego służy jako zbiornik tuszu. Jak sama nazwa wskazuje, kroplomierze są wypełniane za pomocą zakraplacza lub strzykawki. Mogą pomieścić o wiele więcej atramentu niż jakikolwiek inny rodzaj pióra. Na rynku dostępnych jest bardzo niewiele takich modeli, ale pióra wieczne obsługujące naboje można przekształcić w te kroplomierzowe, wykonując kilka prostych kroków.

Ogólny kształt

Pióra wieczne mają różne kształty i rozmiary. Budowa pióra nie ma bezpośredniego wpływu na pisanie, ale ważne jest, aby wybrać takie, które będzie wygodne i atrakcyjne.

Rozmiar

Istotne jest, aby dopasować rozmiar pióra wiecznego do wielkości dłoni. Używanie zbyt małego lub dużego pióra spowoduje ból ręki i skurcze. Choć przyjęło się, że osoby o większej budowie powinny sięgać po rozbudowane pióra, to jednak nie jest to żelazną zasadą – wszystko bowiem zależy od osobistych preferencji.

Waga

Niektórzy wolą długopisy sunące uspokajającym rytmem, a inni lubią ich przybory do pisania, które są lekkie i zwinne. Ciężkie pióra mogą wyborem dla tych, który nie przyciskają ich zbyt mocno do kartki, a waga narzędzia do pisania zrobi to za nich.

Materiał

Większość piór jest wykonana z tworzywa sztucznego lub metalu. Plastikowe i aluminiowe pióra są lżejsze, a długopisy z mosiądzu i stali są cięższe. Stalówki występują w bardziej szlachetnych metalach.