Jak wybierać przybory do pisania, gdy jest się leworęcznym?

Jak wybierać przybory do pisania, gdy jest się leworęcznym?

Szacuje się, że na całym świecie jest około 15% leworęcznych osób. To bardzo spora grupa ludzi, która musi borykać się z wieloma problemami, szczególnie podczas pisania odręcznego. Rozmazywanie tuszu, zakryte litery lub zawijanie kartek – są to nie tylko irytujące aspekty, ale często też zniechęcają do pracy nad charakterem pisma. Zasadniczo istnieją dwa rozwiązania tych niedogodności: przyjęcie właściwej pozycji do pisania i wybór właściwego pióra wiecznego.

Proces pisania – na co zwracać uwagę?

Leworęczne osoby naciskają na przybory do pisania, a następnie je przesuwają – nie pociągają, jak robią to osoby praworęczne korzystające z piór wiecznych. Waterman posiada w swojej kolekcji modele, które świetnie radzą sobie w przypadku takiego sposobu pisania, jednak tu rozwiązanie może być o wiele bardziej prozaiczne. Aby uniknąć rozmazywania atramentu i zakrywania słów, można obrócić papier o około 45 stopni zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dzięki czemu trzeba będzie wyżej ułożyć łokieć, a dłoń opadanie pod linią słów. Będzie to wygodniejsze i zapewni wizualną przestrzeń podczas pisania. Początkowo zapewne litery zapisane będą kursywą, jednak po pewnym czasie łatwo opanować ich wyrównanie, o ile ktoś uzna to za konieczne – pochylone pismo jest nadal rzadkością i uznawane jest za zabieg estetyczny.

Ważny jest też sam sposób używania pióra Waterman. Osoby leworęczne często trzymają je często zbyt nisko, niż powinny. Wynika to z tego, że takie ułożenie jest wygodniejsze, ale zabiera bardzo dużo kontroli nad dozowaniem atramentu, więc w konsekwencji powoduje więcej rozmazywań. Najlepiej jest chwytać pióro w tym samym miejscu, co osoby praworęczne, czyli 3-4 cm od stalówki.

Jak wybrać przybory do pisania?

Niektóre akcesoria do pisania są szczególnie odpowiednie dla leworęcznych. Decydując się na pióro wieczne Waterman, należy zwrócić uwagę na to, jak ścięta jest stalówka. Powinna być ona dostosowana do odpowiedniego kąta lub też uniwersalna. Środkowe ułożenie pozwala na samodzielne dostosowanie nachylenia, jednak przyzwyczajenie się do takiej opcji może zająć trochę czasu.

Dobrym sposobem na pozbycie się nawyku trzymania pióra zbyt nisko jest zakup modelu o wcięciu lub wyżłobieniu w uchwycie. Dzięki temu łatwiej zauważyć moment, w którym palce zaczynają opadać blisko stalówki.

Inną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest dobór atramentu w piórach Waterman. Powinien być on na tyle szybkoschnący, żeby nawet podczas pośpiesznego pisania nie rozmazywał się pod wpływem dłoni. Tusze zawierające alkohol sprawdzają się tu najlepiej, jednak przed zakupem trzeba skontrolować to, czy nie są one zbyt wyblakłe.

Ostatnimi, ale również bardzo ważnymi przyborami do pisania, są zeszyty, notesy lub kartki. Osobom leworęcznym źle tworzy się na papierze, który jest miękki, cienki i elastyczny. Im większa gramatura, tym istnieje mniejsze szansa na to, że papier podwinie się podczas pisania lub też nieodpowiednio przesunie przy stosowaniu metody obrócenia kartki o 45 stopni.