Jak uzupełniać pióro atramentem?

Jak uzupełniać pióro atramentem?

Nauka korzystania z konwertera pióra Waterman może być jednym z najbardziej satysfakcjonujących doświadczeń pisarskich. Nowy zakres możliwości jest otwarty dla użytkownika dzięki dostępności wielu różnych kolorów tuszu, które nie występują w zwykłych zbiornikach. Dodatkowo sama czynność uzupełniania atramentu może sprawić niemałą przyjemność.

Jaki konwerter kupić?

Konwerter atramentu nie jest standardowo dołączany do wszystkich piór wiecznych. Pióra Waterman z wkładami atramentowymi można jednak swobodnie przekształcić za pomocą odpowiednich tłoczków, które są dostępne w licznych sklepach z przyborami do pisania. Zabawną częścią jest wybór kolorów atramentu i wypełnienie komory, jednak zanim dotrze się do tych kroków, to trzeba wiedzieć, co właściwie należy kupić. Istnieje kilka rozmiarów konwerterów, a niektóre z nich dedykowane są tylko konkretnym modelom. Warto więc zapoznać się ze specyfikacją swojego modelu – wielu sprzedawców podaje dokładny zakres obsługiwanych piór wiecznych. Pióra Waterman zazwyczaj występują tu w jednej oddzielnej grupie, dlatego też łatwo jest dobrać do nich właściwy tłoczek.

Jak korzystać z konwertera?

Krok 1

Należy zdjąć nasadkę pióra Waterman, odkręcić lufę i wyjąć wkład atramentowy. Na stanowisku pracy powinien znaleźć się konwerter, atrament i chusteczki.

Krok 2

Trzeba zacząć od przekręcenia górnej śruby tłoczka w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, a następnie poruszyć nią do końca w dół, aby usunąć niepotrzebne powietrze. Dzięki temu nie tylko zmieści się w zbiorniku więcej cieczy, ale również nie pojawią się problemy z dozowaniem tuszu.

Krok 3

Wkładając konwerter do sekcji stalówki pióra, należy upewnić się, że jest dobrze dokręcony. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zapobiegnie wyciekom i wpłynie w największym stopniu na komfort pisania.

Krok 4

Przyszła pora na zanurzenie stalówki w butelce z atramentem. Aby wciągnąć go do zbiornika, należy obrócić gwintowaną część konwertera zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Krok 5

Aby mieć pewność co do funkcjonalności pióra Waterman, należy znowu oczyścić komorę z powietrza. W tym celu trzeba unieść ją z końcówką skierowaną do góry, przekręcić gwintowaną część konwertera w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Dzięki temu będzie się w stanie wypełnić komorę do jej zalecanej pojemności.

Krok 6

Po wypełnieniu tłoczka nie pozostało nic innego, jak złożyć wszystko w całość. Wystarczy nałożyć sekcję stalówki do lufy pióra Waterman i mocno ją dokręcić.

Kilka porad

Konwerter pozwala na zastosowanie atramentów, które pierwotnie nie zostały opracowane dla danych piór. Producenci zastrzegają jednak, że nie biorą odpowiedzialności w sytuacji, gdy taki tusz źle wpłynie na stalówkę. Warto mieć na uwadze fakt, że niektóre z tańszych zmienników może mieć nieodpowiedni skład, które rzeczywiście uszkadza szczególnie delikatne materiały. Decydując się na konwerter i atrament wysokiej jakości można mieć jednak pewność, że pióra Waterman będą działać tak, jakby stosowało się zwykle metody uzupełniania