Jak dbać o wieczne pióro?

Jak dbać o wieczne pióro?

Posiadając pióro wieczne trzeba poświęcić kilka chwil na jego konserwację, by rzeczywiście mogło ono przetrwać wiele lat. Te krótkie zabiegi pielęgnacyjne sprawiają, że pióro nie tylko świetnie wygląda, ale również pisze w taki sam sposób, jakby dopiero zostało wyciągnięte z pudełka.

Dlaczego warto dbać o pióro wieczne?

 • Pisanie wiecznym piórem zapewni przyjemne wrażenia na długie lata.
 • Pióro wieczne będzie trwać być może nawet kilka pokoleń, jeśli otrzyma odpowiednią opiekę.
 • Dbanie o pióro nie jest procesem szczególnie trudnym lub pracochłonnym i pozwoli zaoszczędzić sporo pieniędzy na drogich zamiennikach końcówek.
 • Proces czyszczenia może być niezwykle satysfakcjonujący.

Pierwsze użycie pióra wiecznego

Jeśli używa się pióra wiecznego po raz pierwszy, powinno się je zagruntować. Polega to na włożeniu pojemnika z tuszem do pióra, przytrzymaniu go w pozycji pionowej i ściskaniu do momentu, aż atrament zacznie powoli wypływać. Jeśli pióro wieczne posiada konwerter, należy przekręcić śrubową część w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara i wypuścić nieco tuszu z końcówki.

Czyszczenie pióra wiecznego

Nieuchronnie atrament wyschnie, jeśli nie będzie używany w sposób ciągły. Zaleca się czyszczenie pióra wiecznego co najmniej 4 razy w roku, być może częściej, jeśli nie będzie ono wykorzystywane przez dłuższy czas. Aby poprawnie wyczyścić pióro, należy wykonać następujące czynności:

 • wyjąć pojemnik z tuszem z pióra wiecznego,
 • stalówkę, mechanizm napełniający i podajnik przepłukać w chłodnej wodzie,
 • wytrząsnąć nadmiar wody i wysuszyć wszystkie części, pamiętając, by stalówkę przecierać wyłącznie czystą, niestrzępiącą się ściereczką,
 • nasadkę i podajnik można pozostawić do całkowitego wyschnięcia przez noc,
 • stalówkę włożyć do pojemnika z kartką papieru na dole, co pomoże wyłapać resztki wody.

Wskazówka. Powyższe czynności wykonuje się za każdym razem, gdy zmienia się kolor tuszu lub cały wkład. W innym przypadku pozostałości z poprzedniego atramentu będą mieszać się z nowym, co nie tylko może stworzyć brzydką barwę, ale również wpływa na to, że substancja staje się lepka i nieodpowiednia do pisania.

Doczyszczanie szczególnie zabrudzonych powierzchni

Pióra wieczne powinny być czyszczone tylko chłodną wodą, jednak w przypadku silnych zabrudzeń można skorzystać z pomocy dodatkowych środków czystości. 

WAŻNE: Nigdy nie powinno stosować się gorącej wody! Może ona łatwo uszkodzić dyszę i inne delikatne elementy w wiecznym piórze.

Specyfiki, które skutecznie usuną tusz, nie muszą pochodzić ze specjalistycznych sklepów. Przyda się tu:

 • Płyn do mycia naczyń – jest to bezpieczny środek, który nie powinien uszkodzić nawet szczerozłotych stalówek. Dodatkowo po namoczeniu świetnie radzi sobie z rozbijaniem zaschniętego tuszu;
 • Amoniak – w przypadku bardzo twardych skorup z atramentu lub farb szczególnie trudnych do czyszczenia można użyć mieszaniny wody i amoniaku o stężeniu 10: 1. Nie używa się amoniaku do czyszczenia aluminiowych, mosiężnych lub miedzianych elementów pióra, ponieważ związek ten może powodować korozję tych metali;
 • Wybielacz – jeśli wszystko inne zawiedzie, można spróbować wyczyścić pióro bardzo rozcieńczoną (20:1) mieszanką wody i wybielacza. Wybielacz może być szkodliwy dla niektórych elementów pióra, więc powinien być używany tylko w ostateczności. Nigdy nie stosuje się amoniaku i wybielacza razem, ponieważ będą reagować ze sobą tworząc toksyczne opary.

Demontaż stalówki

W przypadku niektórych piór wiecznych sekcję stalówki można dodatkowo rozmontować, umożliwiając jeszcze dokładniejsze czyszczenie. Wiele stalówek jest utrzymywanych na miejscu dzięki prostemu mechanizmowi zakładek, jednak jeśli nie będzie chciała ona się ruszyć, to nie warto robić tego „na siłę” – stalówki, choć są dość twarde i elastyczne, mogą się złamać pod mocnym naporem.

Wiele piór wiecznych wykorzystuje wkręcaną końcówkę stalówki, która wraz z wkładem są umieszczone w wymiennym kołnierzu. Aby uniknąć uszkodzenia gwintu lub innych części tych piór, najpierw odkręca się całą końcówkę, a następnie wyciąga stalówkę. Takie rozwiązanie eliminuje problem siłowego wydobywania elementów, a dodatkowo umożliwia bardziej precyzyjne czyszczenie.