Historia i tradycja firmy Waterman

Historia i tradycja firmy Waterman

Waterman to marka, którą każdy w naturalny sposób łączy z piórami wiecznymi. Założona w 1884 roku w Nowym Jorku przez Lewisa Edisona Watermana, który jest uważany za kreatora pierwszej generacji nowoczesnego pióra wiecznego. Firma od lat cieszy się ogromnym uznaniem, a jej wyroby są klasyfikowane jako luksusowe, a jednocześnie dopasowane dla wszystkich.

Rozwój firmy Waterman

Choć to Lewisa uznaje się za ojca marki – wszak był jej założycielem – to dopiero gdy jego bratanek Frank D. Waterman oficjalnie zajął się zarządzaniem, to firma rozkwitła. Był człowiekiem, który faktycznie rozszerzył przedsiębiorstwo i uczynił z niego międzynarodową potęgę. Starszy Waterman był niezwykłym wizjonerem i miał niezliczone pomysły, które udoskonaliły wieczne pióra, jednak to młodsze pokolenie miało lepszy zmysł biznesowy. Dzięki temu Waterman stał się marką kojarzoną z niezawodności i jakości, ale także z innowacyjności i wprowadzania w życie odważnych rozwiązań. Szybka ekspansja na nowe rynki pozwoliła firmie na przejęcie znacznych udziałów w branży, co w tamtych czasach było rzadkością – przedsiębiorcy często musieli współpracować z licznymi inwestorami, by ich przedsiębiorstwa mogły się rozwijać.

Po pewnym czasie główna siedziba Waterman przeniosła się do Francji, a firma dobrze prosperowała nawet w czasach, kiedy to standardowe długopisy zaczęły być coraz bardziej popularne. Francuska filia powoli przejmowała zadania swojego amerykańskiego odpowiednika, aż koniec końców objęła wszystkie obowiązki. Argumentowano to tym, że Europejczycy prawdopodobnie kupowali znacznie więcej piór wiecznych niż Amerykanie, więc było to kolejne dobre biznesowe posunięcie.

Czy Waterman – firma francuska czy amerykańska?

Chociaż cała produkcja piór wiecznych Waterman odbywa się we Francji, to nie da się zaprzeczyć, że firma ma korzenie w USA i nie zaistniała by na rynku, gdyby nie odważna amerykańska ekspansja, której niektórym europejskim korporacjom w tamtych czasach brakowało. Ciekawym jest też fakt, że Francois Mitterrand, prezydent Francji w latach 1981-1995, zawsze nosił przy sobie przynajmniej dwie pióra wieczne Waterman i to właśnie nimi podpisywał wszystkie najważniejsze traktaty i ustawy.

Idea Watermana – jakość, prestiż, nowoczesność

Firma rozwinęła skrzydła dzięki temu, że Lewis Waterman wynalazł system „Three Fissure Feed”, który zapobiegał wylewaniu się tuszu. Pomysł ten był kilkukrotnie modyfikowany, co skutkowało tym, że nie trzeba było obawiać się plam atramentu nie tylko podczas pisania, ale również przy przenoszeniu lub nieużywaniu wiecznego pióra. Za swoje osiągnięcia już w 1900 roku Waterman otrzymał złoty medal doskonałości na „Exposition Universelle” w Paryżu.

Kilka lat później wprowadzano kolejne zmiany, tym razem dotyczące wyglądu i użyteczności. Zastosowano klipsy i nakładki, dzięki którym można było wygodnie przechowywać wieczne pióro w kieszeni koszuli.

Waterman, w przeciwieństwie do innych firm działających w tamtym okresie, nie bał się korzystać z nowoczesnych technologii i materiałów, dzięki czemu firma mogła tworzyć coraz bardziej dostępne cenowo produkty. Dla przykładu – kiedy we wszystkich innych piórach wiecznych nadal stosowano szklane zbiorniki na tusz, projektanci z Waterman zaczęli wykorzystywać plastik, by pojemniki te były lżejsze i bardziej pojemne.

Unikatowe modele piór wiecznych Waterman

Firma do dziś sukcesywnie wprowadza nowe linie do sprzedaży, a wśród nich można znaleźć:

  • Carène,
  • Charleston,
  • Exception,
  • Expert,
  • Hémisphère,
  • Perspective.

Największym zainteresowaniem cieszy się Hemisphere – lekkie pióro z lufą w kształcie cygara. Występuje w wielu kolorach: metalicznym, niebieskim, zielonym, czerwonym, rdzawym i białym, a także w różnych wykończeniach. Są niezwykle eleganckie, wręcz zwiewne, a ich płynność podczas pisania jest niesamowita. Waterman Hemisphere to wieczne pióro, które nie jest zbyt drogie i ma tylko jeden rodzaj stalówki. Wykonany jest ze stali nierdzewnej i oznaczony literą „W”. Dodatkowo posiadają klips, który jest chromowany lub wykończony 24-karatowym złotem.