Dlaczego współczesne pióra wyglądają właśnie tak? Krótka historia narzędzi do pisania
Człowiek, od kiedy tylko posiadł zdolność racjonalnego myślenia, chciał przekazywać i utrwalać informacje. Początkowo służyły do tego obrazy, następnie pismo, jednak nie mógłby ich tworzyć, gdyby nie odpowiednie narzędzia. Zatem co wspólnego ma nowoczesne pióro Waterman z kawałkami drewna?
Początki przygody z pismem
Pióro z trzciny
Pierwszy przedmiot, który można uznać za prekursora wszystkich przyborów do pisania, datuje się na IV wiek p.n.e. Krótki kawałek ukośnie ściętej trzciny był używany przez starożytnych egipskich skrybów, którzy zapisywali nim hieroglify na papirusie. Jako tusz wykorzystywano różne naturalne preparaty, takie jak wyciągi z owoców. Trzcina niezwykle szybko się tępiła, dlatego do zapełnienia dokumentu potrzebne było niekiedy nawet i kilkadziesiąt takich piór.
Pióro z… pióra
Dopiero w IX w. pisarze coraz częściej sięgali po pióra, które oferowały bardziej miękkie i ostrzejsze zakończenia niż trzcina. Te od gęsi, łabędzia i indyka były najpopularniejszym narzędziem do pisania aż do XIX wieku!
Prototyp pióra wiecznego
W 1636 roku niemiecki wynalazca Daniel Schwenter stworzył coś, co dało podwaliny pod nowoczesne pióra Waterman. Była to sprytna modyfikacja wcześniej używanych rozwiązań – w kawałku ostro zakończonego drewna znajdowała się rezerwa atramentu.
Metalowe stalówki
Epoka klasycznego pióra dobiegła końca w okolicach 1820 roku dzięki opracowaniu metalowej stalówki. Była ona przymocowana do drewnianego lub metalowego uchwytu i początkowo tusz nabierało się tylko poprzez zanurzenie końcówki pióra w kałamarzu.
Pierwsze prawdziwe pióra wieczne
Rumuński wynalazca Petrache Poenaru otrzymał patent 25 maja 1827 roku na pierwsze pióro wieczne. Podczas studiów we Francji był tak zajęty notowaniem, że potrzebował instrumentu, który zaoszczędziłby mu czasu. Rok później William Joseph Gillott, William Mitchell i James Stephen Perry opracowali sposób na masową produkcję mocnych i tanich stalówek. Ponad połowa końcówek piór wyprodukowanych na świecie powstała właśnie dzięki nim.
Jednak ogólnoświatowa produkcja piór wiecznych miała miejsce w 1880 roku. Wtedy to też firma Waterman opatentowała pierwsze praktyczne pióro wieczne i zdominowała rynek.
Przez 19 lat zastosowano wiele innowacji w piórach Waterman i po tym czasie wymyślono system zasilania atramentem, który zapobiegał przelewaniu się. Był to fenomen na skalę światową, który zniwelował bardzo wiele problemów i sprawił, że pióra stały się nie tylko łatwo dostępne, ale również i bardziej funkcjonalne. Sytuacja ta polepszyła się w 1908 roku, kiedy to stworzono pierwszy model pióra ze skuwką.
Nowoczesne zmiany
Czasy wojny i zmian przemysłowych wymusiły na firmach takich jak Waterman ewolucję modelu biznesowego. Przybory miały być maksymalnie niezawodne, a jednocześnie tańsze w produkcji. Rynek piór wiecznych jednak miał się bardzo dobrze i choć nie jest tak ogromny jak sto lat temu, to nadal jest ważną branżą.