Czy pióra wieczne Waterman mogą być używane do kaligrafii?

Czy pióra wieczne Waterman mogą być używane do kaligrafii?

Kaligrafia to sztuka, którą trudnili się ludzie od momentu, kiedy tylko wynaleziono pismo. Dzięki niej zapiski i woluminy stawały się dziełami, które dzisiaj osiągają zawrotną wartość. Obecnie kaligrafowie nadal cieszą ogromnym uznaniem, a ich praca doceniana jest przez wszystkich tych, którzy chcą upiększyć albumy czy książki. Czy da się osiągnąć taki efekt, wykorzystując pióra Waterman?

Pióra wieczne a pióra kaligraficzne

Narzędzia stosowane od lat w kaligrafii to specjalna klasa piór wiecznych. Posiadają one szerszą, płaską krawędź stalówek, która jest bardzo charakterystyczna i była wykorzystywana już w średniowieczu. Dzięki takiemu rozwiązaniu tworzono znaki o różnej grubości i kształcie, bez potrzeby ciągłej wymiany przyborów do pisania. Jednak operowanie tym narzędziem wymaga ogromnej wprawy, a na uzyskanie pożądanego efektu niekiedy poświęca się wiele godzin, a nawet i dni. Pióra do kaligrafii są używane przede wszystkim w projektach artystycznych i stylizowanym piśmiennictwie.

W piórach wiecznych wypłynięcie atramentu ma miejsce dzięki działaniu kapilarnym, a tarcie lub nacisk ma tu o wiele mniejsze znaczenie. Jest to odwrotna sytuacja, niż w przypadku specjalistycznych kaligraficznych narzędzi. Jednak to nie oznacza, że pióra Waterman nie nadają się do uzyskania zdobień. Wszystko zależy bowiem od stalówki. Ta może być szeroka, elastyczna, spiczasta lub ścięta. To pozwala otrzymać wiele różnych efektów i to przy mniejszym nakładzie pracy. Problematyczne jest tu wyłącznie to, że pióro wymaga odpowiedniej pozycji względem kartki, by pisać.

Czy potrzeba wiele piór, by kaligrafować?

Jak wspomniano powyżej, specjalistyczne pióro do kaligrafii pozostawia pisarzowi swobodę działania pod względem tego, jak ułoży on narzędzie. Przy piórze wiecznym nie ma takiej możliwości, dlatego do ekspresyjnego kronikowania przydatne jest posiadanie kilku modeli, które mają różne rozmiary stalówek.

Do uzyskania najbardziej artystycznego efektu stosuje się stalówki, które umożliwiają pisanie w kursywie. Ich koniec nazwany jest przechyleniem, a jego wielkość waha się od 0,1 mm do 4 mm, dzięki czemu niektóre rozwiązania naśladują to, co jest oferowane przez pióro kaligraficzne. Kursywa powoduje ostrzejsze i wyraźniejsze zmiany linii, ponieważ krawędzie są ostrzejsze i mniej zaokrąglone.

Drugim przyborem, który warto posiadać w swojej kolekcji, jest pióro Waterman o spiczastej i elastycznej stalówce. Tego rodzaju zakończenia pozwalają uzyskać zmienność linii tylko poprzez kontrolowanie nacisku. Przy użyciu siły zęby stalówek rozchodzą się przy pociągnięciach, dzięki czemu możliwe jest tworzenie znaków o przeróżnym kształcie.

Tusz czy atrament?

Tusz do kaligrafii składa się z drobno zmielonych pigmentów i dodaje się do niego pewne środki zagęszczające, takie jak guma arabska, aby ciecz nie kapała prosto ze stalówki podczas próby pisania. Atrament w piórach wiecznych powstaje na bazie wody, jest bardziej płynny, przez co trudniej kontrolować jego ilość, jaka wydobywa się na kartkę.

Osoby, które chcą zacząć swoją przygodę z kaligrafią, mogą sięgać po pióra Waterman, gdyż narzędzia te świetnie sprawdzają się przy zdobieniach i estetycznym pisaniu. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze stalówek i atramentu.