Czy eleganckie pióra muszą tyle kosztować?

Czy eleganckie pióra muszą tyle kosztować?

Pióra wieczne zrewolucjonizowały sposób pisania, dzięki czemu wpłynęły na rozwój nauki i literatury. W ostatnich latach znów zaczęły cieszyć się popularnością przez wzgląd na to, jakie dają doświadczenie podczas użytkowania. Są niezwykle estetyczne i funkcjonalne, ale jednocześnie są to również najdroższe przybory do pisania. Z czego wynika ich cena i czy warto poświęcić na nie tyle środków?

Materiał, z jakiego wykonana jest stalówka

Chociaż jest to jeden z najmniejszych elementów pióra Waterman, to jednak od niego w głównej mierze uzależniona jest cena. Ręcznie tworzone modele mogą być wyposażone w stalówkę z:

  • stali nierdzewnej,
  • złota,
  • mosiądzu,
  • platyny,
  • irydu,
  • rodowanego złota.

Stalówki stalowe są tańsze niż ich złote odpowiedniki, a dodatkowo sprawę utrudnia fakt, że niejednokrotnie czubek zakończenia jest wykonany z innego materiału niż jego reszta. Dlaczego stosuje się taki zabieg? Ponieważ stalówki stworzone z materiałów szlachetnych płynniej przemieszczają się kartce i powodują, że pisanie takim piórem praktycznie nie wymaga stosowania nacisku. Dzięki nim atrament wypływa w równomierny sposób, a to sprawia, że zużywa się go mniej. W konsekwencji, jeśli planuje się używać pióra Waterman przez wiele lat, to cena zakupu może się częściowo zwrócić ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na atrament.

Proces produkcji

Produkcja pióra wiecznego wymaga zbyt dużej ilości komponentów, aby konkurować z długopisami żelowymi i kulkowymi. Nawet jeśli zrezygnuje się z luksusowych materiałów, proces tworzenia jest na tyle długi i skomplikowany, by znaczenie zwiększyć ostateczny koszt.

Warto pamiętać o tym, że wysokiej jakości pióra wieczne produktywne są przez renomowane firmy, które zatrudniają najlepszych specjalistów zajmujących się kontrolą jakości. Ponadto pióra Waterman konstruowane są we Francji i stamtąd też pobiera się potrzebne do ich wytworzenia materiały. Firma stosuje więc największej jakości surowce i zasoby, a to przekłada się na cenę.

Projekt i wartość kolekcjonerska

Pióra wieczne to towary luksusowe. Można przyrównać je do kamieni szlachetnych lub unikatowych samochodów. Nabycie pióra, które zostało stworzone kilkadziesiąt lat temu, jest marzeniem wielu pasjonatów i kolekcjonerów. Na zakup pióra Waterman można więc spojrzeć tak, jak na inwestycję, która z czasem będzie tylko zwiększać swoją wartość.

Nie można tu nie wspomnieć o projekcie, gdyż to on sprawia, że z pozoru zwykłe metalowe korpusy zakończone giętkim metalem są cokolwiek warte. Pióra Waterman mają długo historię, a wiele modeli przechodziło modyfikacje po to, by stały się one bardziej funkcjonalne. To sprawia, że w piórach wysokiej jakości każdy detal jest przemyślany i dopracowany do perfekcji.

Czy warto?

Na pytanie, czy warto poświęcić od kilkudziesięciu do nawet i kilku tysięcy złotych na pióro wieczne, każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Jest to narzędzie, które może służyć latami lub być traktowane jako inwestycja na przyszłość. Niekiedy stanowi ważną pamiątkę rodzinną, innym razem jest prezentem wyrażającym dumę i wdzięczność. Pióra wieczne to wyjątkowe przedmioty, które są czymś więcej, niż tylko przyborem do pisania.